FMT Terápia

Az FMT, más néven Fekális Mikrobióta Transzplantáció, a széklet mikrobiális közösségének átvitele egy egészséges donorból egy károsodott bélflórától szenvedő recipiens (beteg) gyomor-bélrendszerébe. Itt a bejuttatott baktériumok megtelepszenek, majd kolonizálódnak és helyreállítják a bélflórát, illetve kiszorítják a megbetegedést okozó kórokozókat. 

Az FMT igazoltan hatásos a CD (Clostridioides difficile) okozta bélkárosodás (CDI) kezelésére, melyre az antibiotikum kezelések hatástalanok.

Az FMT terápia előnyei: a szolgáltatás megfelelő szakmai háttér mellett életmentő, a betegek életminőségét jelentősen javítja, valamint a rövidülő kórházi ápolási idő egyaránt költséghatékony mind a kórházak, mind a betegek szempontjából.

A Medyag Kft. hazai viszonylatban egyedülálló módon emberi felhasználásra szánt intestinalis microbiota graftbankot, valamint ezzel együttesen donorbankot üzemeltet. A donorbankban szereplő donorok olyan egészséges önkéntesek, akik többszörös, kiterjesztett szűrésen, illetve részletes szakorvosi kivizsgáláson esnek át a donációt megelőzően. 

CDI-FMT bizottság: A hatékony és transzparens működés, a minőségirányítási környezet biztosítására és a szakmai konszenzuson alapuló döntések érdekében a Debreceni Egyetem és a felsorolt területeken felelős személyek állandó CDI-FMT Bizottságot hoznak létre, ami az érintett betegekkel kapcsolatos döntések meghozatalához ad hoc módon kiegészül az érintett recipiens kezelőorvosával. Az állandó bizottság közreműködik az egyetemi eljárásrend felülvizsgálatában, valamint a további fejlesztési elvárások meghatározásában is, míg az ad hoc CDI-FMT Bizottság segíti a kezelőorvost az FMT indikációjával kapcsolatos döntések meghozatalában, ezáltal egy támogató környezetet biztosít a lehető leghatékonyabb betegellátás érdekében. 

 Jelenleg a terápia két lehetséges módon érhető el: graft, illetve kapszula formájában.


Fagyasztott graft

Az FMT graftok laboratóriumi körülmények között, speciálisan erre a folyamatra tervezett félautomata, zárt feldolgozórendszerben kerülnek előállításra. Az így előállított homogenizátum a benne található baktériumflóra épségének megőrzése, valamint a hosszabb eltarthatóság érdekében ún. cryoprezerváción megy át. Ezt követően felhasználásig ultraalacsony hőmérsékleten tároljuk őket. Graftjaink könnyen kezelhető, higiénikusan, cseppmentesen záródó fagyasztózsákban, többszörösen csomagoltak. A zsákok minimálisan 150 ml, maximálisan 500 ml homogenizátumot tartalmaznak. Felhasználásuk kórházi körülmények között, naso-jejunális szondán keresztül vagy colonoscopiaval történhet. A beadásukhoz szükséges eszközöket minden esetben biztosítjuk.

Liofilizált kapszula

Az FMT kapszulák alapját a graftokéhoz hasonlóan a saját donorbankunkhoz tartozó donorok székletéből állítjuk elő, szintén erre a folyamatra tervezett félautomata, zárt feldolgozórendszerben. Ezt követően azonban az elkészült homogenizátum nem fagyasztózsákban kerül eltárolásra ultraalacsony hőmérsékleten, hanem ún. liofilizáláson (fagyasztva szárítás) megy keresztül, mely során a fölösleges folyadék távozik a liofilizálandó anyagból. A keletkezett por állagú, úgynevezett liofilizátumot dupla kapszulatokba csomagoljuk, majd kiszerelési egységekbe adagolás után megkapják végső csomagolásukat. Végül felhasználásig ultraalacsony hőmérsékletre kerülnek eltárolásra. Felhasználása szájon át történik.

Milyen betegség esetén alkalmazható az FMT terápia?

A Clostridioides difficile (CD) okozta megbetegedés FMT terápiával igazoltan hatékonyan kezelhető, gyógyítható.

A Clostridioides difficile egy olyan kórokozó, melynek egyes törzsei toxinjaikkal károsítják a vastagbél nyálkahártyáját ezzel gyulladást és sejtelhalást okozva. Hasmenéssel, testi leromlással, súlyos esetben bélelhalással és sepsissel járhat. A CD baktérium a normál bélbaktériumok között is fellelhető, megbetegedést pedig olyan esetben okoz, ha a bélflóra kipusztul (pl. antibiotikumos kezelés következtében) és a vastagbélben kolonizálódik, túlszaporodik. Fiziológiás esetben a normál bélflóra heterogenitása és nagy biodiverzitása kolonizációs rezisztenciát képez a Clostridioides difficile ellen, viszont ez antibiotikum kezelés hatására felborulhat. Az FMT terápia lényege, hogy az egészséges donortól származó székletszuszpenzió a beteg (recipiens) bélrendszerébe juttatva helyreállítja a bélflórát és ezzel eliminálja a CDI-t.

Mikor válassza az FMT terápiát?

Minden Clostridioides difficile fertőzéses (CDI) eset egyedi, szakorvosi elbírálást igényel, azonban elmondható, hogy a faecalis microbiota transzplantáció elvégzése az alábbi esetekben javasolható, amennyiben nincs kontraindikáció:

  • Adekvát, aktuális szakmai irányelveknek megfelelő sikeres kezelés után recidiváló CDI esetén. Súlyos fertőzés vagy recidíva kialakulása szempontjából fokozott kockázatú beteg esetén akár már az első recidíva után. Amennyiben a fertőzés nem súlyos, többszörös rekurrencia esetén javasolt.
  • Adekvát, aktuális szakmai irányelveknek megfelelő kezelésre refrakter CDI esetén. Septicus állapotot és szekunder szervdiszfunkciót eredményező, életet veszélyeztető fulmináns CDI során 48 óra után, Súlyos refrakter CDI esetén 10 nap után, illetve nem súlyos esetben 14 nap után.

Az FMT egy forradalmi megoldás, amely a tudomány és az innováció találkozásával nyit új lehetőségeket a súlyos Clostridioides difficile fertőzés kezelésére. Ha többet szeretne megtudni, lépjen kapcsolatba velünk!