Média és szakmai megjelenések

Új technológia a vastagbélgyulladás kezelésére Debrecenben


A Debreceni Egyetem orvosi csapata új szintre emelte a vastagbélgyulladás kezelését, köszönhetően egy innovatív széklet-transzplantációs betegellátó egység és baktériumsejt-bank létrehozásának. Az új technológia a Clostridioides difficile (CD) baktérium által okozott fertőzés, más néven CDI (Clostridioides difficile infekció) kezelésére specializálódott, amely súlyos bélgyulladást és életveszélyes állapotot okozhat.


Miért van szükség új megoldásokra?


A CDI jellemzően hosszan tartó antibiotikum-kezelés, illetve COVID-19 fertőzés után jelentkezik, különösen a legyengült immunrendszerű betegeknél. A hagyományos antibiotikumos kezelések egyre kevésbé hatékonyak, mivel a kórokozó baktériumok ellenállóvá váltak ezekkel szemben. Ennek következtében szükségessé vált egy alternatív, ugyanakkor hatékony terápiás módszer kidolgozása.


Hogyan működik a széklet-transzplantáció?


Az úgynevezett faecalis mikrobióta transzplantáció (FMT) során egészséges donortól származó székletmintát használnak fel, amelyet szigorú vizsgálatok után előkészítenek. A speciálisan kezelt székletet a beteg bélrendszerébe juttatják, hogy helyreállítsák a bélflóra egyensúlyát, ezáltal visszaszorítva a káros baktériumokat. Ez a módszer nemcsak hatékony, hanem gyors gyógyulást is eredményez a betegek jelentős részénél.


Az új technológia Debrecenben


A Debreceni Egyetemen kifejlesztett rendszer zárt környezetben működik, amely biztonságosabb és higiénikusabb kezelést biztosít. Az új technológia révén a betegek számára egy megbízható és gyors megoldás érhető el, amely rövid időn belül jelentős javulást eredményez.


Miért különleges ez az eredmény?


A széklet-transzplantációt eddig is alkalmazták világszerte, de a Debreceni Egyetem újításai révén a technológia még biztonságosabbá és hatékonyabbá vált. Emellett a baktériumsejt-bank létrehozása lehetőséget nyújt a kezelés gyors elérhetőségére és az egyéni terápiák még pontosabb kivitelezésére.


Az új módszer bemutatása és alkalmazása jelentős mérföldkő nemcsak a Debreceni Egyetem, hanem az egész magyar egészségügy számára. Ez az áttörés reményt ad azoknak a betegeknek, akiknek a hagyományos terápiák eddig nem hoztak javulást.